ارزیابی اثربخشی آموزش بر توسعه

انتشار: 1400-10-25 10:00:25
دسته‌بندی: مقالات آموزشی
مفاهیم کاربردی مدیریت
مترجم: ساجده خطیری
منبع: IBM. com : برنامه‌‌‌های آموزش و توسعه برای بهبود عملکرد شغلی یک فرد یا گروه طراحی شده‌‌‌اند و معمولا موجب ارتقای دانش و مجموعه مهارت‌‌‌های کارکنان و القای انگیزه بیشتر برای ارتقای عملکرد شغلی می‌‌‌شوند. امور آموزشی و توسعه کارکنان اغلب توسط واحد توسعه منابع انسانی (HRD) هدایت می‌شود.
این تلاش‌ها به طور کلی به دو نوع برنامه تقسیم می‌‌‌شوند:
آموزش و توسعه کارکنان: آموزش و توسعه کارکنان یک ابزار استراتژیک برای بهبود نتایج کسب و کار است که با اجرای برنامه‌‌‌های آموزشی داخلی، باعث رشد کارکنان و حفظ آنها در سازمان می‌شود.
آموزش و توسعه مدیریت: برنامه‌‌‌های آموزش و توسعه مدیران با هدف تبدیل کارکنان به مدیر و تبدیل مدیران به رهبر موثر از طریق افزایش مداوم دانش، مهارت‌‌‌ها و توانایی‌‌‌های مشخص انجام می‌گیرد.
چرا آموزش و توسعه مهم است؟ کسب و کارهای موفق می‌‌‌دانند که توسعه کارکنان فعلی سودمندتر و مقرون‌‌‌ به‌‌‌صرفه‌‌‌تر از جست‌وجوی استعدادهای جدید است.
10 مزیت برتر برنامه‌‌‌های آموزش و توسعه کارکنان عبارتند از:
1- افزایش بهره‌‌‌وری: زمانی که کارکنان نسبت به رویه‌‌‌ها و فن‌‌‌آوری‌‌‌های جدید به‌روز هستند، می‌توانند بازده کلی خود را افزایش دهند.  
2- حذف مدیریت جزء نگر: اگر کارکنان احساس کنند برای انجام یک کار قدرت دارند، معمولا به نظارت کمتری نیاز دارند و مستقل‌‌‌تر کار می‌کنند.
3-آموزش مدیران آینده: سازمان‌ها باید ارتباط مستحکمی با کارکنان آموزش دیده که پتانسیل نوآوری دارند، داشته باشند تا آنها بتوانند در طول زمان رشد کنند و با سازمان سازگار شوند.
4- افزایش رضایت شغلی و حفظ شغل: کارکنان آموزش دیده به توانایی‌‌‌های خود اطمینان پیدا می‌کنند که منجر به رضایت شغلی بیشتر و کاهش ترک کار می‌شود.
5-جذب کارمندان بسیار ماهر: کارمندان دارای مهارت به شرکت‌هایی جذب می‌‌‌شوند که مسیر شغلی مشخصی بر اساس آموزش و توسعه مداوم دارند.
6- افزایش ثبات: آموزش‌‌‌هایی که به خوبی سازماندهی شده‌‌‌اند، تضمین می‌کند که وظایف به طور یکنواخت انجام شده، کنترل کیفیت دقیقی به دست می‌‌‌آید و کاربران می‌توانند به آن اعتماد کنند.
7- افزایش همکاری: آموزش و توسعه به ایجاد حس کار گروهی و همکاری کمک می‌کند.
8-تقویت ایمنی کار: آموزش و توسعه مستمر کمک می‌کند تا کارکنان اطمینان حاصل کنند که دانش و مهارت‌‌‌هایی برای انجام یک کار ایمن را دارند.
9-توانایی آموزش متقابل: ارائه آموزش‌‌‌های مداوم به طور کلی یک تیم دانش‌‌‌آموخته را ایجاد می‌کند که در آن کارکنان می‌توانند در صورت نیاز به یکدیگر آموزش یا کمک کنند.
10-نوآوری: کارکنانی که به طور پیوسته آموزش دیده‌‌‌اند، می‌توانند به توسعه استراتژی‌‌‌ها و محصولات جدید، دستاوردها و موفقیت شرکت کمک کنند.
روندهای فعلی در آموزش و توسعه: بازار شرکت‌ها به سرعت در حال تغییر است و کسب و کارها چاره‌ای جز انعطاف‌‌‌پذیر بودن و سازگاری با تغییرات ندارند. فناوری یکی از محرک‌‌‌های کلیدی در این تغییر سریع است که اتوماسیون و هوش مصنوعی (AI) در راس آنها قرار دارد.
چهار گرایش کلیدی زیر بر چگونگی بازنگری سازمان‌ها در آموزش و توسعه تاثیر می‌‌‌گذارد:
آموزش از طریق موبایل: با پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌ها بیشتر به نیروی کار سیار متکی هستند. آموزش در حال انتقال به دستگاه‌های تلفن همراه است که در آن برنامه‌‌‌ها اطلاعات و توصیه‌‌‌های مناسب را به کارمندان در سراسر صنایع ارائه می‌دهند.
آموزش هوش مصنوعی (AI): سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات بدون ساختار را به روشی مشابه انسان پردازش کنند. این سیستم‌ها الگوهای زبان و ورودی‌‌‌های حسی از جمله متن، تصاویر و نشانه‌‌‌های شنیداری را درک می‌کنند.
نرم‌‌‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند نحوه ارائه محتوای آموزشی به زبان‌‌‌آموز را بر اساس سبک یادگیری آنها سفارشی کند و همچنین محتوایی را بر اساس عملکرد گذشته زبان‌‌‌آموز پیشنهاد و پیش‌بینی کند که چه اطلاعاتی برای یادگیری بعدی برای آنها مهم است.
یادگیری چابک: یادگیری چابک کارمندان را تشویق می‌کند تا با انجام و تکرار مکرر بیاموزند و الهام‌‌‌بخش تغییرات سازمانی باشند. به‌عنوان مثال IBM، ابزاری برای اجرا، مقیاس‌‌‌بندی و مدیریت ابتکارات تحول چندگانه سازمان به نام IBM Garage را معرفی کرده است. شرکت‌هایی مانند Ford Motor Company و Travel Port از گاراژهای IBM در سراسر جهان برای ایجاد فرهنگ همکاری آزاد و یادگیری مستمر استفاده می‌کنند.
چالش‌های آموزش و توسعه: بررسی‌‌‌های اخیر صنعت نشان می‌دهد که بسیاری از آموزش‌‌‌های شرکتی ممکن است بی‌‌‌اثر باشد. بیشتر آموزش‌‌‌ها به طور کامل توسط فراگیران حفظ نمی‌شود. کسب و کارها باید با برنامه‌‌‌های متمرکز آموزش از راه دور و آموزش‌‌‌های «به‌‌‌موقع» از طریق تلفن همراه، فرهنگ یادگیری مستمر خودگردان و خودانگیخته را ایجاد کنند. سازمان‌ها همچنین باید در چارچوب بزرگ‌تری از مهارت‌‌‌هایی که در آینده نزدیک مورد نیاز خواهند بود تجدیدنظر کنند. مطالعه اخیر IBM پیش‌بینی می‌کند که بیش از 120‌میلیون کارگر در دوازده اقتصاد بزرگ جهان ممکن است در سه سال آینده به دلیل اتوماسیون برپایه هوش مصنوعی، نیاز به آموزش مجدد داشته باشند.  چند بینش حاصل از این مطالعه عبارتند از:
  انسان‌‌‌های ماهر اقتصاد جهانی را تقویت می‌کنند: مهارت‌‌‌های دیجیتالی حیاتی هستند، اما مهارت‌‌‌های نرم اهمیت بیشتری یافته‌‌‌اند. اتوماسیون هوشمند یک تغییر اقتصادی است: ‌میلیون‌‌‌ها کارگر احتمالا به بازآموزی و یادگیری مهارت‌‌‌های جدید نیاز دارند و اکثر شرکت‌ها و کشورها برای این کار آمادگی لازم را ندارند.
   فرهنگ‌‌‌های سازمانی در حال تغییر هستند: عصر دیجیتال نیاز به مدل کسب و کار جدید، روش‌های نوین کاری و فرهنگ انعطاف‌‌‌پذیری که توسعه مهارت‌‌‌های جدید را تقویت می‌کند، معرفی کرده است.
واحد توسعه دانش گروه رسانه‌‌‌ای «دنیای‌اقتصاد» در راستای ارتقای کیفیت، هدفمندی و بازدهی برنامه‌‌‌های آموزشی خدماتی تحت عنوان «آموزشیار سازمانی» فراهم کرده است. با استفاده از این خدمات می‌توانید دوره‌‌‌های آموزشی با محتوای اختصاصی و شخصی‌‌‌سازی شده متناسب با سازمان خود را به صورت آنلاین یا حضوری دریافت کنید. علاوه بر این واحد توسعه دانش دوره‌‌‌های آموزشی تخصصی‌‌‌ای در حوزه‌‌‌های گوناگون برگزار می‌کند که ثبت‌‌‌نام انفرادی افراد سازمان در آنها امکان‌‌‌پذیر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تماس‌‌‌های 42710178 و 42710189 در ارتباط باشید یا به وب‌سایت http: / / lms. den. ir مراجعه کنید.


 
اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی